חפש באתר
השתלת מח עצם | בדמייך חיי | בנק דם טבורי ציבורי

השתלת מח עצם | בדמייך חיי | בנק דם טבורי ציבורי

השתלת תאי אב המטופואטיים הינה כלי רפואי-טיפולי חשוב ביותר המשמשת מזה כ- 50 שנה לטיפול במגוון מחלות מסכנות חיים החל מלויקמיה לסוגיו ומחלות ממאירות נוספות של מערכת הדם, כמו גם אנמיות אפלסטיות קשות וכשל תפקודי של מח העצם וכלה במחלות גנטיות מולדות מסוימות ומחלות חסר חיסוני מורש. כיום, מבוצעות בכל רחבי העולם כ- 15,000 השתלות תאי אב המטופואטיים (כלומר תאי אב של מערכת הדם) אלוגנאיות (מתורם זר) מדי שנה, מחציתן בארה"ב. בלויקמיה, בשונה ממחלות אחרות בהן מבוצעות השתלות תאי אב אלו, ניתן במקרים רבים לטפל קודם באמצעות כימותרפיה והקרנות, אולם לחלק מהחולים טיפולים אלו בסופו של דבר אינם מסייעים והם נזקקים להשתלת מח עצם, ואעפ"כ, למעלה מ- 80% מהשתלות מח העצם מבוצעות כיום בחולי לויקמיה ולכן עיקר ההתייחסות כאן היא להשתלות אלו.

לפני ביצוע השתלת מח עצם, יש צורך לדכא או להשמיד את מח העצם של החולה ועל ידי כך לסלק התאים הממאירים ברקמה זו וכדי לאפשר קליטת התאים המושתלים הבריאים. יש צורך ראשית לדכא את המערכת החיסונית של החולה כדי שלא יפתח תהליך של דחייה לתאים המושתלים. במחלות ממאירות יש צורך גם להשמיד את התאים הסרטניים או הפגומים לפני ההשתלה. ההכנה מתבצעת באמצעות טיפול כימותרפי ו / או הקרנות שיהרסו את מח העצם של החולה לפני ההשתלה. תאי מח העצם הם התאים הרגישים ביותר בגלל קצב ההתחלקות הגבוה שלהם. בתקופה ההכנה להשתלה הנמשכת מספר ימים, נמצא החולה בבידוד כדי להפחית ככל הניתן את הסיכון לזיהום, בזמן שהמערכת החיסונית שלו אינה מתפקדת כיאות.

התהליך

ההשתלה עצמה מתבצעת באמצעות עירוי תאי האב לתוך מחזור הדם. לאחר העירוי, נודדים תאי האב אל מח העצם, מתמקמים שם והם מתחילים לייצר תאי דם תקינים. מספר שבועות עוברות עד לקליטה וייצור תקין המתבטא בעליה בספירות הלויקוציטים (תאי הדם הלבנים) והטסיות לערכים המאפשרים תפקוד תקין ולעיתים נדרשת השתלה נוספת או טיפולים תומכים אחרים כדי לזרז את התהליך. תאי האב המושתלים אמורים לפעול במקום שהמערכת הקודמת, הפגומה, כשלה: זיהוי והשמדת תאים סרטניים. גם אם נשארו בגוף תאים סרטניים ופגומים, התאים המושתלים והתאים שייוצרו על ידם, יילחמו וישמידו את התאים הפגומים. תהליך זה נקרא (GVL - Graft Versus Leukemia) ויש לו חשיבות גדולה בהחלמה והישרדות החולה לאורך שנים לאחר ההשתלה. תהליך זה, אינו קיים בהשתלת תאים של החולה עצמו (השתלה עצמית או אוטולוגית) או בתאים מתאום זהה והוא חזק יותר ככל שיש פחות התאמה מושלמת בסיווג הרקמות בין התאים המושתלים לסיווג הרקמות של החולה.

לאיסוף תאי אב לצורך השתלת מח עצם ישנם 3 מקורות:

מח העצם - שאיבת התאים מתבצעת בהרדמה (חלקית או מלאה) באמצעות מחט ארוכה המוחדרת אל תוך העצמות הגדולות. מאז פותחה השיטה לשאיבת תאי אב מהדם הפריפרי נמצאת שיטה זו פחות בשימוש בשל תופעות הלוואי והכאב הנלווים אליו, משתמשים בה בעיקר בתרומה לבן משפחה ובשאיבה מילדים.
הדם ההיקפי (פריפרי) - איסוף התאים מתבצע באמצעות מחט המוחדרת אל ווריד הזרוע של התורם בדומה לתרומת דם רגילה, איסוף התאים מתאפשר לאחר טיפול תרופתי קודם של מספר ימים בהורמון G-CSF המגביר את ייצור תאי האב במח העצם ונדידתם אל מחזור הדם. תהליך זה הוא הנפוץ ביותר כיום לתרומת תאי אב מתורם זר.
הדם הטבורי - איסוף תאי האב מהדם הטבורי מתבצע מיד לאחר לידת התינוק וניתוקו מחבל הטבור. בשונה מהמקורות האחרים, הדם הטבורי אינו נאסף, בדרך כלל, לצורך שימוש עבור חולה ספציפי, אלא נשמר בבנק דם טבורי ציבורי, לאחר שעבר תהליך עיבוד ובדיקה. הדם הטבורי נשלח להשתלה במקרה וחולה כל שהוא הנזקק להשתלה נמצא מתאים בסיווג הרקמות. בשנים האחרונות, מתפתחת גם גישה של השתלות כפולות בהן משתילים לחולה שתי מנות דם טבורי שמקורן בשני תורמים שונים ובכך מקצרים את משך הזמן עד לקליטה ומאפשרים בעיקר את השימוש בדם טבורי להשתלות גם לחולים מבוגרים.

בכל המקרים, מדובר בהשתלת תאי אב המטופואטיים שמטרתו שיקום ובנייה מחדש של מערכת מח העצם של החולה.

בדיקות התאמה

הגורם העיקרי המשפיע על הצלחת השתלת מח עצם הוא רמת ההתאמה בין סיווג הרקמות של החולה והתאים המושתלים בו. מערכת הגנים של סיווג הרקמות, הנקראת גם (HLA - Human Leukocyte Antigens ), ממוקמת בכרומוזום מס' 6 והיא מייצרת חלבונים הממוקמים בדפנות התאים אשר אחראיים על ההכרה החיסונית – זיהוי תאים וגופים כעצמיים או כזרים והפעלת המערכת החיסונית נגד פולשים ומזיקים.

במקרים מסוימים ובמחלות ספציפיות, ניתן לבצע השתלת מח עצם עצמית (אוטולוגית). בהשתלה עצמית אוספים את תאי האב, שאינם מעורבים בהתפתחות המחלה או בזמן הפוגה, לאחר טיפול כימותרפי או קרינתי, מקפיאים אותם בהקפאה עמוקה בטמפרטורה של 1960C- ובעת הצורך ניתן להשתילם חזרה בגופו של החולה ממנו נאספו. אמנם בהשתלות עצמיות תתקיים התאמה מלאה, אולם בחלק גדול מהמקרים לא ניתן לבצע השתלה עצמית בגלל מעורבות מח העצם במחלה ומסיבות נוספות. לכן, על פי רוב, יש צורך בתאים להשתלה מתורם אחר. המקור הטוב ביותר, במקרים אלו, הוא תרומה מבן משפחה, לרוב אח או אחות, להם יש סיכוי של 25% להתאמה. במקרים בהם לא נמצא בן משפחה מתאים פונים אל מאגרי התורמים המתנדבים כדי לחפש שם תורם מתאים.

במאגרי התורמים המרוכזים במרכז מידע בינלאומי רשומים נתוני סיווג הרקמות של מיליוני תורמים פוטנציאליים שהתנדבו לתת דגימת דם לבדיקה ולהצטרף למאגר כדי לתרום תאי אב לחולים שימצאו מתאימים. בעיר ליידן שבהולנד ממוקם המאגר העולמי BMDW המרכז את הנתונים מכל מאגרי תורמי מח העצם ברחבי העולם, מאגר זה מרכז גם את נתוני סיווג הרקמות ונתונים נוספים של מאות אלפי מנות דם טבורי המאוחסנים בבנקי דם טבורי ציבוריים ברחבי העולם. החיפוש במאגרים מתבצע באמצעות נתוני סיווג הרקמות של החולה וע"פ פרמטרים שונים אותם יכול מרכז ההשתלות לקבוע. אחרי שמאתרים תורם מתאים פוטנציאלית מתבצעת פניה למאגר המקומי, בו רשומים פרטי התורם כדי לאתר אותו ולפנות אליו ולבקש ממנו דגימות דם נוספות לווידוא ההתאמה ולשלילת מחלות ומצבים שאינם מאפשרים תרומה.

חלק מהתורמים הפוטנציאליים של מח עצם או דם היקפי (פריפרי) שאמנם נמצאו מתאימים בחיפוש הראשוני אינם מגיעים בסופו של דבר להשתלה בפועל, בגלל חוסר התאמה בבדיקות הנוספות או שלא מצליחים לאתר אותם לאחר שעברה תקופה ארוכה מאז שהם נתנו דגימה והצטרפו למאגר. לעיתים, התורמים הללו חלו בינתיים במחלה שאינה מאפשרת את התרומה או שלא ניתן לקחת מהם תרומה מסיבות אחרות. היו גם לא מעט מקרים בהם התורמים הפוטנציאליים סירבו להמשיך את התהליך ולתרום בפועל. למעשה, פחות מ- 10% מהתורמים הללו שנמצאו כמתאימים בחיפוש הראשוני, אכן מגיעים לתרומה והשתלה בסופו של תהליך.

בכל מקרה, לאחר שההתאמה אומתה והתורם מסכים להמשיך בתהליך התרומה, יש צורך בתיאום רצוף בין מרכז ההשתלות שיבצע את ההשתלה לבין המאגר, שידאג לאיסוף תאי האב מהתורם. עובדות אלו אינן ישימות ואינן נכונות לגבי מנות הדם הטבורי הזמינות לכל דורש מאז התרומה.

ביצוע ההשתלה

כאשר הרופא המשתיל מחליט שניתן לבצע השתלה מדם טבורי, מתבצעת פנייה אל בנק הדם הטבורי, המאחסן את הדם הטבורי, שנמצא מתאים. לאחר שהוא מספק פרטים שונים אודות מנת הדם הטבורי, נשלחת המנה אל מרכז ההשתלות במיכל מיוחד השומר על מצבו בהקפאה עמוקה בטמפרטורה של 196°C-. השתלות מדם טבורי מתבצעות כיום בהצלחה גם כאשר אין התאמה מלאה בסיווג הרקמות בין המנה לחולה. לאחר ביצוע ההשתלה, נמצא החולה בבידוד ותחת השגחה מוקפדת, מכיוון שמערכת מח העצם שלו עדיין אינה מתפקדת וספירות התאים נמצאות בירידה. הבידוד נמשך עד לקליטת השתל וייצור מחודש של תאי הדם. בתקופת הבידוד חשוף החולה לזיהומים, העלולים להיות קטלניים. בנוסף, מקבל המושתל עירויים תכופים של טסיות דם ולעיתים גם של כדוריות אדומות, עד לקליטת השתל. קליטה מוצלחת מתבטאת בעליה בספירות תאי הדם וסימנים אחרים.

גם לאחר קליטת השתל והתייצבות ספירות תאי הדם, עדיין נמצא המושתל בסיכון מוגבר למחלות וזיהומים שונים למשך חודשים ארוכים ואפילו שנה, עד לשיקום המערכת החיסונית. בעיה נוספת, השכיחה בהשתלות מח עצם, היא תופעת השתל כנגד המאחסן  GVHD - Graft Versus Host Disease, כלומר לחימה חיסונית של תאי התורם כנגד תאי גוף החולה מכיוון שהוא מזהה אותו כגוף זר. זו תופעה ייחודית להשתלות תאים המטופואטיים בהיותה מכילה תאי מערכת חיסון, תופעות ה GVHD מערבות מערכות רבות בגוף החולה (העור, מערכת העיכול, הכבד, מערכת הדם ומערכת הלימפה) והיא מהווה גורם משמעותי בשרידות החולה ואיכות חייו לאחר ההשתלה. אי לכך, המושתלים מטופלים בתרופות נוספות לדיכוי המערכת החיסונית על מנת להקל על התופעה.

בשנים האחרונות פותחו שיטות שונות לטיפול בתופעה, ביניהן סילוק או נטרול לימפוציטים מסוג T (האחראים לתגובה החיסונית של ה GVHD אך גם ל GVL ) לפני ההשתלה, כדי להפחית את קיומה של התופעה. שיטה נוספת היא "השתלות מיני" (Mini Transplant ), שבה טיפול ההכנה הוא פחות אגרסיבי ומפחית את התקופה בה החולה חסר מערכת חיסונית. בסוג זה של השתלה מצפים שהתאים המושתלים יתקפו בצורה יעילה יותר את התאים הממאירים, אך במקביל, יש צורך בטיפול אגרסיבי יותר לדיכוי המערכת החיסונית, במטרה למנוע דחייה של השתל.

ראוי לציין שכבר בשנת 2004, כאשר עד אז בוצעו ברחבי העולם רק כ- 1,500 השתלות מדם טבורי, דווח כי הצלחת ההשתלות מדם טבורי בטיפול בלויקמיה ובמחלות אחרות אינה פחותה מההצלחה בהשתלות תאי אב ממח עצם או דם היקפי (פריפרי). מאז, נחקר הנושא רבות והתפתח מאוד וכיום, ניתן לומר, שיש הצלחה גדולה עוד יותר בהשתלות תאי אב מדם טבורי. זאת, בנוסף ליתרונות הגלומים במאגר ציבורי של דם טבורי כמקור לטיפול במחלות שונות נוספות. עד היום בוצעו למעלה מ 20000 השתלות דם טבורי לחולים שונים. כמעט כולם מנות דם טבורי מתורם זר.

יש לשים לב שלמאגר דם טבורי בישראל יש חשיבות גדולה נוספת והיא העובדה שנאסף על ידנו מנות דם טבורי ממגוון עדות ישראל השונות. למרבית העדות היהודיות, כמו גם לחולים ערבים קשה מאוד למצוא תורם מתאים ממאגרי מח העצם עקב ההרכב הגנטי היחודי של כל עדה. במאגר הדם הטבורי אנו מרחיבים מגוון העדתי באופן מתמיד עובדה שתסייע סיוע שאין לו תחליף לחולים הנזקקים.

 


חדשות ועדכונים   

לקראת השקת הפרויקט 'יחד שבטי ישראל', נכנסו ראשי הנהלת ארגון 'בדמייך חיי' לביקור אצל נשיא מועצת חכמי התורה הראשל"צ הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א.

בטקס מכובד חנך שגריר ארה"ב בישראל מר דן שפירו את המעבדה המורחבת של המאגר הציבורי לדם טבורי בהר חוצבים ירושלים - בדמייך חיי. בטקס המפואר נכחו חברי המועצה המדעית וחבר הנאמנים, בנוסף לאנשי האקדמיה הבכירים.

המבצע המיוחד התמקד הפעם בקרב יוצאי עדות ספציפיות אשר ייצוגן במאגר התורמים הינו נמוך ובני עדות אלו נקראו להתייצב ולתת דגימת רוק לבדיקת סיווג הרקמות ולהצטרף למאגר התורמים בכ-100 נקודות בדיקה בכל רחבי הארץ.

פרופסור גלוקמן מצרפת – מבכירי ההמטולוגים בעולם וחלוצת ההשתלות מדם חבל טבורי בשנת 1988, ביקרה השבוע בבנק הציבורי לדם טבורי בדמייך חיי.

נייר עמדה אודות הצורך באיסוף ממוקד ומגוון של מנות דם טבורי ציבורי בישראל

אישור NMDP ו FDA

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פרסם תקנות ונהלי-איכות חדשים ביחס לכל מנת דם חבל הטבור שמיועדת להישלח בארה"ב. כל בנקי דם חבל הטבור בעולם ששולחים מנות להשתלה בארה"ב מחויבים לעמוד בתקנות מחמירות אלו. הבנק הציבורי לדם טבורי - בדמייך חיי, קיבל היתר מסודר מארגוני ה NMDP וה FDA והוכר כבנק דם טבורי המאושר להמשיך לשלוח מנות דם טבורי לארה"ב תחת סעיף IND.

אושרו תקנות חוק דם טבורי - כרגע בנוגע לבנקים ציבוריים בלבד, טרם נקבע מועד לדיון בתקנות חוק דם טבורי לבנקים הפרטיים.

השתלה כפולה של מנות דם טבורי

הנתונים העולים מן המחקרים השונים מצביעים על כך שהשתלה של 2 מנות דם טבורי יעילה ומוצלחת יותר מהשתלה של מנה בודדת.
לקריאה נוספת: ecancermedicalscience ,hemonctoday.

במהלך תרגיל החירום הלאומי ביקר שר המדע במעבדת בדמייך חיי.

מבצע ארצי לאיתור תרומת מח עצם עבור אור יוספוב - המעיד על חשיבות הצורך במאגר דם טבורי ציבורי לאומי.

בדו"ח הסיכום לשנת 2009 של הארגון העולמי BMDW, הכולל את נתוני כל בנק דם טבורי ציבורי בישראל ובעולם - עולה כי ישראל ניצבת במקום החמישי בעולם ! מבחינת כמות מנות הדם הטבורי המאוחסנות בבנקים ציבוריים ביחס למספר התושבים.

'מגן שר הבריאות' לשנת תש"ע 2010 - הוענק בכנסת לוועד עמותת ICBB. העמותה בראשה עומדת הגב' שלי קפוסטה - אשר החלימה ממחלת הסרטן - פועלת באפיקים רבים לקידום המאגר הציבורי לדם טבורי בישראל.

ריכוז נתוני ההתאמות שנתקבלו במאגר הציבורי 'בדמייך חיי' לשנת 2010.

בסתיו 2010, הוענק 'אות הנשיא למתנדב' לגב' שלי קפוסטה, יו"ר ועד עמותת ICBB. ההכרה הנוספת לפעילות הברוכה לקידום המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל – מהווה בשורה מרנינה על העלאת המודעות לטיפוח ועיבוי המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל.

בנק דם טבורי פרטי מסחרי - הבטחות ללא כיסוי ? סקירה חשובה ומעניינת בכתבה שלפניכם.

לקראת השקת הפרויקט 'יחד שבטי ישראל', נכנסו ראשי הנהלת ארגון 'בדמייך חיי' לביקור אצל נשיא מועצת חכמי התורה הראשל"צ הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א.

בטקס מכובד חנך שגריר ארה"ב בישראל מר דן שפירו את המעבדה המורחבת של המאגר הציבורי לדם טבורי בהר חוצבים ירושלים - בדמייך חיי. בטקס המפואר נכחו חברי המועצה המדעית וחבר הנאמנים, בנוסף לאנשי האקדמיה הבכירים.

המבצע המיוחד התמקד הפעם בקרב יוצאי עדות ספציפיות אשר ייצוגן במאגר התורמים הינו נמוך ובני עדות אלו נקראו להתייצב ולתת דגימת רוק לבדיקת סיווג הרקמות ולהצטרף למאגר התורמים בכ-100 נקודות בדיקה בכל רחבי הארץ.

פרופסור גלוקמן מצרפת – מבכירי ההמטולוגים בעולם וחלוצת ההשתלות מדם חבל טבורי בשנת 1988, ביקרה השבוע בבנק הציבורי לדם טבורי בדמייך חיי.

נייר עמדה אודות הצורך באיסוף ממוקד ומגוון של מנות דם טבורי ציבורי בישראל

אישור NMDP ו FDA

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פרסם תקנות ונהלי-איכות חדשים ביחס לכל מנת דם חבל הטבור שמיועדת להישלח בארה"ב. כל בנקי דם חבל הטבור בעולם ששולחים מנות להשתלה בארה"ב מחויבים לעמוד בתקנות מחמירות אלו. הבנק הציבורי לדם טבורי - בדמייך חיי, קיבל היתר מסודר מארגוני ה NMDP וה FDA והוכר כבנק דם טבורי המאושר להמשיך לשלוח מנות דם טבורי לארה"ב תחת סעיף IND.

אושרו תקנות חוק דם טבורי - כרגע בנוגע לבנקים ציבוריים בלבד, טרם נקבע מועד לדיון בתקנות חוק דם טבורי לבנקים הפרטיים.

השתלה כפולה של מנות דם טבורי

הנתונים העולים מן המחקרים השונים מצביעים על כך שהשתלה של 2 מנות דם טבורי יעילה ומוצלחת יותר מהשתלה של מנה בודדת.
לקריאה נוספת: ecancermedicalscience ,hemonctoday.

במהלך תרגיל החירום הלאומי ביקר שר המדע במעבדת בדמייך חיי.

מבצע ארצי לאיתור תרומת מח עצם עבור אור יוספוב - המעיד על חשיבות הצורך במאגר דם טבורי ציבורי לאומי.

בדו"ח הסיכום לשנת 2009 של הארגון העולמי BMDW, הכולל את נתוני כל בנק דם טבורי ציבורי בישראל ובעולם - עולה כי ישראל ניצבת במקום החמישי בעולם ! מבחינת כמות מנות הדם הטבורי המאוחסנות בבנקים ציבוריים ביחס למספר התושבים.

'מגן שר הבריאות' לשנת תש"ע 2010 - הוענק בכנסת לוועד עמותת ICBB. העמותה בראשה עומדת הגב' שלי קפוסטה - אשר החלימה ממחלת הסרטן - פועלת באפיקים רבים לקידום המאגר הציבורי לדם טבורי בישראל.

ריכוז נתוני ההתאמות שנתקבלו במאגר הציבורי 'בדמייך חיי' לשנת 2010.

בסתיו 2010, הוענק 'אות הנשיא למתנדב' לגב' שלי קפוסטה, יו"ר ועד עמותת ICBB. ההכרה הנוספת לפעילות הברוכה לקידום המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל – מהווה בשורה מרנינה על העלאת המודעות לטיפוח ועיבוי המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל.

בנק דם טבורי פרטי מסחרי - הבטחות ללא כיסוי ? סקירה חשובה ומעניינת בכתבה שלפניכם.

סיפורים אישיים   

  יוסף קריכלי
בעיצומו של מבצע עדתי לגיוס תורמי מח עצם בארגון "עזר מציון" - נפטר יוסף קריכלי

 

אור יוספוב
מבצע ארצי לאיתור תרומת מח עצם עבור אור יוספוב - המעיד על חשיבות הצורך במאגר דם טבורי ציבורי לאומי.

עמית קדוש
בשנת 2008 עמית קדוש בת ה7 חלתה בלוקמיה, בסופו של דבר הוחלט להטיסה לארה"ב, שם עברה השתלה ממנת דם טבורי מבנק ציבורי. כיום עמית בריאה וחזרה לביתה.

מבצע הודיה אפרים
שלום, שמי הודיה, חליתי בלוקמיה חריפה, המוצא הייחודי והמעורב של הוריי הקנה לי סיווג רקמות די נדיר. המאגר הציבורי לדם טבורי התגייס לעזרתי וביחד יצאנו למבצע הודיה.

קייטי קרמר
הצעירה (16) מסקרמנטו, נפטרה אחר שלא נמצאה עבורה תרומת מח עצם תואמת. ידיעה מעציבה זו רק מחזקת את ההבנה בצורך החיוני של מאגר דם טבורי ציבורי בעל מגוון גנטי רחב.

המאגר הציבורי לדם טבורי "בדמייך חיי" הוקם על יסוד בסיס וולונטארי, הומאני ואוניברסאלי. מטרת המאגר היא לתת מענה לכל חולה בעולם הזקוק להשתלת מח עצם, ובפרט לענות על הצורך החשוב של אוכלוסיות מיעוט אשר אינן מיוצגות כראוי בבנקי הדם הטבורי הציבוריים בעולם. במקביל, בנק דם טבורי ציבורי "בדמייך חיי" מספק מידע ליולדת על כל התהליכים הנלווים לתרומת דם טבורי, מידע אובייקטיבי ואמין. המידע באתר נועד לצורך כללי ואינפורמטיבי בלבד, אין לראות במידע זה תחליף לייעוץ או הנחיה רפואית אותם יש לקבל בכל מקרה מהרופא המטפל.  

הלוואות בערבות מדינה מטבחים | אלומיניום העברות כספים  הקול היהודי