חפש באתר
פורום דם טבורי | בדמייך חיי | בנק דם טבורי ציבורי

פורום דם טבורי | בדמייך חיי | בנק דם טבורי ציבורי

פורום דם טבורי | פורום הבנק הציבורי לדם טבורי בדמייך חיי

שלום רב, אתם מוזמנים להפנות אלינו כל שאלה הקשורה לדם טבורי, תרומת דם טבורי, איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, השתלת דם טבורי וכד'. כאן בפורום, צוות המומחים של בנק הדם הטבורי הציבורי בדמייך חיי ישתדלו לענות לכם על כל שאלה בנושא הדם הטבורי, כמיטב יכולתם.

לייעול המענה, אנא נסחו את שאלותיכם בצורה ברורה ותמציתית ופרטו את הסיבה לשאלתכם. למשל, אם אתם מתלבטים בין שימור פרטי של הדם הטבורי ובין תרומה למאגר הציבורי חשוב לנו לדעת האם יש סיבה מיוחדת בגינה אתם חשים צורך לשמור את הדם הטבורי (חולה במשפחה למשל) או שאתם מבקשים להיות בטוחים לגבי התהליך וכדו'. בכל מקרה, אתם מוזמנים לעיין בשאלות הנפוצות וכן לשאול ולהגיב לכל הנכתב בפורום דם טבורי בדמייך חיי ובאתר.

במקרים יותר נקודתיים ו\או פרטיים ניתן לפנות באופן אישי דרך תיבת צור קשר.

גולשים יקרים. אנו מתנצלים על התקלה באתר ואנו פועלים לתקנה בהקדם. לתשומת לבכם, גם אם אתם מקבלים הודעת שגיאה לאחר שליחת שאלה בפורום, השאלה נקלטה ואין צורך לשולחה שוב!


פנינה  |  29/12/2015 01:21:00
האם ניתן להשתמש בדם טבורי של אח/אחות בשביל ילד עם c.p? תודה
איילת  |  15/08/2015 16:29:00
שלום,

שמעתי שאם תורמים את הדם הטבורי, וח"ו יש לנו צורך בו, ולא היה בו שימוש, יש לנו זכות ראשונים להשתמש בו... משהו בסגנון כמו בכרטיס אדי.
לא ראיתי כל ציון לגבי העניין הזה...

איך זה עובד מהבחינה הזו?
איילת  |  15/08/2015 16:29:00
שלום,

שמעתי שאם תורמים את הדם התבורי, וח"ו יש לנו צורך בו, ולא היה בו שימוש, יש לנו זכות ראשונים להשתמש בו... משהו בסגנון כמו בכרטיס אדי.
לא ראיתי כל ציון לגבי העניין הזה...

איך זה עובד מהבחינה הזו?
צוות בדמייך חיי  |  21/10/2015 11:39:00
שלום איילת,

בהשתלות תאי אב (מח עצם) אין בעיה של כמות תורמים. האתגר הינו במציאת התאמה גנטית ולכן קדימות או זכות ראשונים לא יכולה לסייע לחולה שנזקק לכך. הפתרון הוא בהגדלת המגוון הגנטי בבנקי הדם הטבורי הציבוריים ובמאגרי תורמי מח עצם מתנדבים כדי שיהיה סיכוי טוב יותר למציאת התאמה לכל חולה בעת הצורך.

הסבירות של מצב בו מנה מסויימת נמצאת מתאימה ל-2 חולים בו זמנית היא מאוד נמוכה. ברגע שחולה נזקק להשתלה ומוצאים עבורו מנה מתאימה, הוא מקבל אותה והיא לא נמצאת יותר במאגר ולכן אין כאן עניין של קדימות.

כמובן, שאם חלילה, תורם הדם הטבורי או מי ממשפחתו, יזדקק להשתלה ומנת הדם הטבורי תהיה זמינה ומתאימה, או שתהיה במאגר מנה אחרת מתאימה, נשמח מאוד לסייע לו ולספק עבורו מנה להשתלה.

באיחולי בריאות איתנה!
טל  |  21/07/2015 00:10:00
שלום, קרובת משפחה שלי חולה בסרטן שד ששלח גרורות לריאה. במקביל, ביתה בהריון. האם יש אפשרות לדעת אם הדם הטבורי של הילוד יתאים לטיפול בסבתא שלו? תודה
צוות בדמייך חיי  |  02/08/2015 12:27:00
שלום טל,
ראשית, באופן עקרוני, השתלות מח עצם או דם טבורי אלוגנאיות (מתורם) אינן משמשות לטיפול בסרטן מסוג זה אלא בעיקר לממאירויות במערכת הדם והלימפה (לויקמיה, לימפומה).

שנית, ילד מתאים רק ב 50% לכל אחד מההורים שלו ויש סיכוי של 1:2 שנכד יתאים לסבו או לסבתו אבל רק ב 50% כך שהסיכוי להתאמה מספקת הוא קלוש ביותר אלא אם כן ההורים הם קרובי משפחה.

בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל (של הסבתא) ולפעול ע"פ הנחיותיו.

באיחולי בריאות,

צוות בדמייך חיי
שלום רב,

האם מחלת סרטן (לימפומה )לפני כ20 שנה פוסלת את האפשרות לתרום דם??
שלום אלון,

ע"פ הנחיות משרד הבריאות וע"פ ההנחיות המקצועיות המקובלות בעולם, לא ניתן לתרום דם טבורי (כמו גם תרומת דם 'רגילה') לאחר מחלה ממאירה גם אם עברו שנים רבות וגם אם לא ידוע על כל סיכון לחזרת המחלה.

אנו מאחלים לכם לידה קלה ובריאה!
פאתן חדאד  |  17/02/2015 08:27:00
שלום
קראתי את התגובות בקשר לנושא לשמירת דם טבורי בבנקים פרטיים ואיגרת רופאים בנושא
התגובות היו משנת 2012 והמאמרים המצוטטים באיגרת הינם מ 2008
האם כרגע בשנת 2015 יש שינוי בהמלצות
אני כבר סגרתי עם חברה פרטית (אך הכל יכול להשתנות כמובן) ולאחר שקראתי את התשובות שלכם בנושא בעניין איכות המנה החלה ההתלבטות .
אשמח אם תוכלו לעזור לי
צוות בדמייך חיי  |  30/07/2015 12:25:00
שלום פאתן,

עד כמה שהצלחתי לבדוק, אין שום נייר עמדה חדש, וודאי לא מהארגונים שההמלצות שלהם מופיעות כאן באתר.
לא ידוע לי גם על כל שינוי בהמלצות המקובלות ולהיפך, נראה שיש כיום פחות תמיכה בשימור פרטי וברוב המדינות המערביות נצפית גם ירידה הולכת וגוברת בשיעור ההורים הבוחרים לשמור את הדם הטבורי באופן פרטי.

מקווה שעזרתי

באיחולי לידה קלה ובריאה!
בתיה  |  28/12/2014 16:27:00
שלום,
אני כעת בסוף חודש רביעי להריון ומעוניינת לעבור טיפול באפילציה להסרת שיער.
האם זה ימנע ממני את האפשרות לתרום את הדם הטבורי?
תודה.
צוות בדמייך חיי  |  30/07/2015 12:21:00
שלום בתיה,

אפילציה (הסרת שיער) אינה מונעת את תרומת הדם הטבורי כאשר היא מתבצעת באמצעות מחט חד פעמית וסטרילית או בלייזר וכד' במכון מסודר ומאושר.

הקריטריונים בעניין זה זהות לתרומת דם 'רגילה'

אנו מאחלים לך לידה קלה ובריאה

דבורה זליכוב  |  04/10/2014 20:27:00
אני מעוניינת לתרום דם (חברה בבגק הדם שנים רבות).
אך לאחרונה אני נוטלת יום יום כדורי זווירקס (או וולטרקס).
האם מותר לי לתרום דם?
אשמח מאד באם אקבל תשובה.
שנה טובה וחג שמח.
דבורה זליכוב.
צוות בדמייך חיי  |  28/12/2014 14:15:00
שלום דבורה,
האם כוונתך היא לתרומת דם טבורי?
בכל מקרה, לגבי התרופות שציינת, ההנחיות בעניין תרומת דם רגילה או תרומת דם טבורי מאוד דומות. אם יש זיהום פעיל (לזיות Lesions טריות ופעילות, או שחלית בהתפרצות הרפס במהלך ההיריון הנוכחי) אז לא ניתן לתרום.

בברכת בריאות איתנה
צוות בדמייך חיי

התגובה עברה עריכה בתאריך 28.12.14
בתיה  |  19/05/2014 10:57:00
האם אם נשאית GBS יכולה לתרום את הדם הטבורי של התינוק?
צוות בדמייך חיי  |  26/08/2014 07:47:00
שלום בתיה,

באופן עקרוני, תוצאה חיובית ל GBS בהיריון (או בהיריון קודם) אינה פוסלת לתרומת דם טבורי אולם אם נטלת אנטיביוטיקה בשבוע שלפני הלידה או במהלך הלידה לא ניתן לתרום את הדם הטבורי. כמו"כ אם תהיה עדות לנוכחות חיידקים בבדיקות שנבצע למנה לא ניתן יהיה לשמור אותה.

אנו מאחלים לכם לידה קלה ובריאה
האם יש באפשרותכם לשלוח לי ערכת איסוף (בדומה לזו שבה אוספים דם טבורי לבנקים הפרטיים) כדי שהמיילדת תוכל לאסוף את הדם הטבורי ואח"כ אוכל להעבירו אליכם ?

תודה
נעה
צוות בדמייך חיי  |  24/08/2014 12:55:00
נעה שלום,

נכון להיום אפשר לתרום דם טבורי עבור המאגר הציבורי רק בבתי החולים שערי צדק וביקור חולים בירושלים.

הקריטריונים המקצועיים קובעים שאיסוף דם טבורי יתבצע רק ע"י מי שהוכשרה וקיבלה הסמכה לכך ולכן אין אפשרות לבצע את האיסוף ע"י המיילדת.

מומלץ שתפני לבנק הדם הטבורי של מד"א שפועל בבית החולים איכילוב ובבית החולים וולפסון. כמו"כ ייתכן ויש גם איסוף דם טבורי למאגר הציבורי בביה"ח תל-השומר.

אנו מודים לכם על פנייתכם ומאחלים לכם לידה קלה ובריאה
MZMZ  |  23/01/2014 14:21:00
אני לקראת לידה ראשונה- האם יש טעם בשימור דם טבורי עבור העובר ? או שזה רלוונטי רק כשיש עוד אחים במשפחה?

מה הסיכוי לשימוש בדם טבורי בתוך המשפחה?
צוות בדמייך חיי  |  28/01/2014 13:23:00
שלום וברכה,

על פי הנחיות אנשי המקצוע אין כיום המלצה לשימור דם טבורי פרטי אלא אם כן יש במשפחה (או או אחות של היילוד) שחולה במחלה אשר ניתן לטפל בה באמצעות השתלת דם טבורי ע"פ ההתוויות המקובלות.

להרחבה אנא ראי את הקישורים המצורפים. נשמח לענות על כל שאלה נוספת.

אנו מאחלים לכם לידה קלה ובריאה!
דנה  |  12/11/2013 20:08:00
שלום אם הוקפא לי כמות של 568.5*10*6 מה משקל גוף מקסימלי שאוכל להשתמש תודה
צוות בדמייך חיי  |  15/12/2013 14:47:00
שלום דנה,

השימוש בפועל במנת דם טבורי כרוך בשיקול דעת מקצועי ומורכב של הרופאים המשתילים שלוקחים בחשבון פרמטרים רבים כולל רמת ההתאמה, מספר התאים המגורענים, מספר התאים נושאי חלבון CD34+ ועוד.

באופן כללי, על פי הפרמטרים המקובלים היום, כאשר מחפשים במאגר הציבורי מנת דם טבורי לצורך השתלה, מקובל שיש צורך במינימום של 25-30 מיליון תאים לכל ק"ג משקל גופו של החולה אולם יש צורך להעריך גם את מספר תאי האב במנה (CD34+)ונתונים נוספים ואם מדובר בהתאמה של 4/6 למשל, או אם מדובר בהשתלה למחלה לא ממאירה (מחלות גנטיות וכו') יחפשו מנה שתכיל לכל הפחות 40-50 מיליון תאים לק"ג משקל החולה.

בברכה,חדשות ועדכונים   

לקראת השקת הפרויקט 'יחד שבטי ישראל', נכנסו ראשי הנהלת ארגון 'בדמייך חיי' לביקור אצל נשיא מועצת חכמי התורה הראשל"צ הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א.

בטקס מכובד חנך שגריר ארה"ב בישראל מר דן שפירו את המעבדה המורחבת של המאגר הציבורי לדם טבורי בהר חוצבים ירושלים - בדמייך חיי. בטקס המפואר נכחו חברי המועצה המדעית וחבר הנאמנים, בנוסף לאנשי האקדמיה הבכירים.

המבצע המיוחד התמקד הפעם בקרב יוצאי עדות ספציפיות אשר ייצוגן במאגר התורמים הינו נמוך ובני עדות אלו נקראו להתייצב ולתת דגימת רוק לבדיקת סיווג הרקמות ולהצטרף למאגר התורמים בכ-100 נקודות בדיקה בכל רחבי הארץ.

פרופסור גלוקמן מצרפת – מבכירי ההמטולוגים בעולם וחלוצת ההשתלות מדם חבל טבורי בשנת 1988, ביקרה השבוע בבנק הציבורי לדם טבורי בדמייך חיי.

נייר עמדה אודות הצורך באיסוף ממוקד ומגוון של מנות דם טבורי ציבורי בישראל

אישור NMDP ו FDA

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פרסם תקנות ונהלי-איכות חדשים ביחס לכל מנת דם חבל הטבור שמיועדת להישלח בארה"ב. כל בנקי דם חבל הטבור בעולם ששולחים מנות להשתלה בארה"ב מחויבים לעמוד בתקנות מחמירות אלו. הבנק הציבורי לדם טבורי - בדמייך חיי, קיבל היתר מסודר מארגוני ה NMDP וה FDA והוכר כבנק דם טבורי המאושר להמשיך לשלוח מנות דם טבורי לארה"ב תחת סעיף IND.

אושרו תקנות חוק דם טבורי - כרגע בנוגע לבנקים ציבוריים בלבד, טרם נקבע מועד לדיון בתקנות חוק דם טבורי לבנקים הפרטיים.

השתלה כפולה של מנות דם טבורי

הנתונים העולים מן המחקרים השונים מצביעים על כך שהשתלה של 2 מנות דם טבורי יעילה ומוצלחת יותר מהשתלה של מנה בודדת.
לקריאה נוספת: ecancermedicalscience ,hemonctoday.

במהלך תרגיל החירום הלאומי ביקר שר המדע במעבדת בדמייך חיי.

מבצע ארצי לאיתור תרומת מח עצם עבור אור יוספוב - המעיד על חשיבות הצורך במאגר דם טבורי ציבורי לאומי.

בדו"ח הסיכום לשנת 2009 של הארגון העולמי BMDW, הכולל את נתוני כל בנק דם טבורי ציבורי בישראל ובעולם - עולה כי ישראל ניצבת במקום החמישי בעולם ! מבחינת כמות מנות הדם הטבורי המאוחסנות בבנקים ציבוריים ביחס למספר התושבים.

'מגן שר הבריאות' לשנת תש"ע 2010 - הוענק בכנסת לוועד עמותת ICBB. העמותה בראשה עומדת הגב' שלי קפוסטה - אשר החלימה ממחלת הסרטן - פועלת באפיקים רבים לקידום המאגר הציבורי לדם טבורי בישראל.

ריכוז נתוני ההתאמות שנתקבלו במאגר הציבורי 'בדמייך חיי' לשנת 2010.

בסתיו 2010, הוענק 'אות הנשיא למתנדב' לגב' שלי קפוסטה, יו"ר ועד עמותת ICBB. ההכרה הנוספת לפעילות הברוכה לקידום המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל – מהווה בשורה מרנינה על העלאת המודעות לטיפוח ועיבוי המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל.

בנק דם טבורי פרטי מסחרי - הבטחות ללא כיסוי ? סקירה חשובה ומעניינת בכתבה שלפניכם.

לקראת השקת הפרויקט 'יחד שבטי ישראל', נכנסו ראשי הנהלת ארגון 'בדמייך חיי' לביקור אצל נשיא מועצת חכמי התורה הראשל"צ הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א.

בטקס מכובד חנך שגריר ארה"ב בישראל מר דן שפירו את המעבדה המורחבת של המאגר הציבורי לדם טבורי בהר חוצבים ירושלים - בדמייך חיי. בטקס המפואר נכחו חברי המועצה המדעית וחבר הנאמנים, בנוסף לאנשי האקדמיה הבכירים.

המבצע המיוחד התמקד הפעם בקרב יוצאי עדות ספציפיות אשר ייצוגן במאגר התורמים הינו נמוך ובני עדות אלו נקראו להתייצב ולתת דגימת רוק לבדיקת סיווג הרקמות ולהצטרף למאגר התורמים בכ-100 נקודות בדיקה בכל רחבי הארץ.

פרופסור גלוקמן מצרפת – מבכירי ההמטולוגים בעולם וחלוצת ההשתלות מדם חבל טבורי בשנת 1988, ביקרה השבוע בבנק הציבורי לדם טבורי בדמייך חיי.

נייר עמדה אודות הצורך באיסוף ממוקד ומגוון של מנות דם טבורי ציבורי בישראל

אישור NMDP ו FDA

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פרסם תקנות ונהלי-איכות חדשים ביחס לכל מנת דם חבל הטבור שמיועדת להישלח בארה"ב. כל בנקי דם חבל הטבור בעולם ששולחים מנות להשתלה בארה"ב מחויבים לעמוד בתקנות מחמירות אלו. הבנק הציבורי לדם טבורי - בדמייך חיי, קיבל היתר מסודר מארגוני ה NMDP וה FDA והוכר כבנק דם טבורי המאושר להמשיך לשלוח מנות דם טבורי לארה"ב תחת סעיף IND.

אושרו תקנות חוק דם טבורי - כרגע בנוגע לבנקים ציבוריים בלבד, טרם נקבע מועד לדיון בתקנות חוק דם טבורי לבנקים הפרטיים.

השתלה כפולה של מנות דם טבורי

הנתונים העולים מן המחקרים השונים מצביעים על כך שהשתלה של 2 מנות דם טבורי יעילה ומוצלחת יותר מהשתלה של מנה בודדת.
לקריאה נוספת: ecancermedicalscience ,hemonctoday.

במהלך תרגיל החירום הלאומי ביקר שר המדע במעבדת בדמייך חיי.

מבצע ארצי לאיתור תרומת מח עצם עבור אור יוספוב - המעיד על חשיבות הצורך במאגר דם טבורי ציבורי לאומי.

בדו"ח הסיכום לשנת 2009 של הארגון העולמי BMDW, הכולל את נתוני כל בנק דם טבורי ציבורי בישראל ובעולם - עולה כי ישראל ניצבת במקום החמישי בעולם ! מבחינת כמות מנות הדם הטבורי המאוחסנות בבנקים ציבוריים ביחס למספר התושבים.

'מגן שר הבריאות' לשנת תש"ע 2010 - הוענק בכנסת לוועד עמותת ICBB. העמותה בראשה עומדת הגב' שלי קפוסטה - אשר החלימה ממחלת הסרטן - פועלת באפיקים רבים לקידום המאגר הציבורי לדם טבורי בישראל.

ריכוז נתוני ההתאמות שנתקבלו במאגר הציבורי 'בדמייך חיי' לשנת 2010.

בסתיו 2010, הוענק 'אות הנשיא למתנדב' לגב' שלי קפוסטה, יו"ר ועד עמותת ICBB. ההכרה הנוספת לפעילות הברוכה לקידום המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל – מהווה בשורה מרנינה על העלאת המודעות לטיפוח ועיבוי המאגרים הציבוריים לדם טבורי בישראל.

בנק דם טבורי פרטי מסחרי - הבטחות ללא כיסוי ? סקירה חשובה ומעניינת בכתבה שלפניכם.

סיפורים אישיים   

  יוסף קריכלי
בעיצומו של מבצע עדתי לגיוס תורמי מח עצם בארגון "עזר מציון" - נפטר יוסף קריכלי

 

אור יוספוב
מבצע ארצי לאיתור תרומת מח עצם עבור אור יוספוב - המעיד על חשיבות הצורך במאגר דם טבורי ציבורי לאומי.

עמית קדוש
בשנת 2008 עמית קדוש בת ה7 חלתה בלוקמיה, בסופו של דבר הוחלט להטיסה לארה"ב, שם עברה השתלה ממנת דם טבורי מבנק ציבורי. כיום עמית בריאה וחזרה לביתה.

מבצע הודיה אפרים
שלום, שמי הודיה, חליתי בלוקמיה חריפה, המוצא הייחודי והמעורב של הוריי הקנה לי סיווג רקמות די נדיר. המאגר הציבורי לדם טבורי התגייס לעזרתי וביחד יצאנו למבצע הודיה.

קייטי קרמר
הצעירה (16) מסקרמנטו, נפטרה אחר שלא נמצאה עבורה תרומת מח עצם תואמת. ידיעה מעציבה זו רק מחזקת את ההבנה בצורך החיוני של מאגר דם טבורי ציבורי בעל מגוון גנטי רחב.

המאגר הציבורי לדם טבורי "בדמייך חיי" הוקם על יסוד בסיס וולונטארי, הומאני ואוניברסאלי. מטרת המאגר היא לתת מענה לכל חולה בעולם הזקוק להשתלת מח עצם, ובפרט לענות על הצורך החשוב של אוכלוסיות מיעוט אשר אינן מיוצגות כראוי בבנקי הדם הטבורי הציבוריים בעולם. במקביל, בנק דם טבורי ציבורי "בדמייך חיי" מספק מידע ליולדת על כל התהליכים הנלווים לתרומת דם טבורי, מידע אובייקטיבי ואמין. המידע באתר נועד לצורך כללי ואינפורמטיבי בלבד, אין לראות במידע זה תחליף לייעוץ או הנחיה רפואית אותם יש לקבל בכל מקרה מהרופא המטפל.  

הלוואות בערבות מדינה מטבחים | אלומיניום העברות כספים  הקול היהודי