תפריט סגור

דיקור מי שפיר – איך היא מתבצעת ומדוע חשוב לבצע אותה

בתקופת ההיריון, צריכה האישה לעבור שורה ארוכה של בדיקות ייחודיות. חלקן מיועדות לבדוק את מצבה בתקופה, חלקן מיועדות לאבחן את קצב התפתחותו ומצבו של העובר וחלק מהבדיקות מתבצעות על מנת לאבחן תסמונות ומחלות גנטיות שנמצאות אצל העובר. כך תדע האישה את מצבו, עוד בטרם הוא יצא לאוויר העולם, בין אם זה בשביל שתוכל לקבל החלטה האם להמשיך בהריון או לא, וכן בשביל שתוכל להתכונן לכך בהתאם.

אחת הבדיקות שמתבצעות היא דיקור מי שפיר. בדיקה זו מתבצעת החל משבוע ה-17, בדרך כלל ניתן לבצע אותה עד שבוע 22. במקרים מסוימים, ניתן לבצע אותה גם בשלבים מתקדמים יותר של ההיריון כולל בשליש האחרון.

כיצד מתבצעת הבדיקה

בדיקת דיקור מי שפיר כולל מספר חלקים. בחלק הראשון, על האישה לענות על שאלות רפואיות כלליות, על מנת שהרופא ידע את ההיסטוריה הרפואית שלה. לאחר מכן, היא תקבל הסבר מיועצת גנטית אודות הבדיקה והאבחונים השונים שניתן לבצע באמצעותה. בשלב זה, האישה תצטרך לחתום על טופס הסכמה לביצוע הבדיקה.

לצורך קיומה, יש לוודא ששלפוחית השתן ריקה לגמרי, הרופא יחטא את אזור הבטן היטב, יבצע בדיקת אולטראסאונד בשביל לוודא את מיקום העובר והשליה, כך הוא יוכל לתכנן של החדרת המחט שתשאב בין 22 ל-62 סמ"ק של מי שפיר. זמן הבדיקה בעיקרון, הוא לא יותר מחצי שעה.

הבדיקה איננה כואבת יותר מאשר בדיקת דם רגילה, מה שכן, ייתכן שתהיה תחושת כאב במקום הדיקור וכן תחושת התכווצות קלות של הרחם. אלה דברים שעוברים אחרי זמן קצר מאוד.

חשוב להדגיש, הבדיקה איננה מסכנת את העובר, שכן היא נעשית במקביל להנחיית אולטראסאונד, כך שהסיכוי לפגוע בעובר הוא נמוך מאוד.

לשם מה מבצעים את הבדיקה

כאמור, בדיקת דיקור מי שפיר מאפשרת לאבחן שורה של מחלות גנטיות. זאת ניתן לאבחן, בזכות שאיבת מי השפיר מבטנה של האישה. מי שפיר, הם נוזל צלול שממלא את השק שמגן על העובר בבטן, ומכילים בעיקר נוזל מהשתן שלו. בתוך הנוזל הזה, אפשר למצוא תאים ממקור עוברי, תאי עור שנשרו ממנו. בעזרתם אפשר לראות האם לעובר יש מחלות גנטיות, תורשתיות שונות.

למשל, אפשר לראות האם יש ליקוי בכרומוזומים, מה שיכול ללמד על תסמונת דאון או מחלות קשות שונות. כמו כן, אפשר לאבחן דרך חלבון עוברי, מומים במערכת העצבים או מערכת הבטן של העובר, וכאמור גם מחלות תורשתיות שונות שעוברות מאחד ההורים. בנוסף, אפשר גם לאבחן מחלות שהעובר נדבק בהן, כתוצאה מהעברה של וירוס או טפילים שונים.

חשוב להדגיש, שמלבד הבדיקה הזאת, ניתן לערוך עוד שורה של בדיקות במהלך ההיריון, לצורך אבחון מחלות בכלל ומחלות גנטיות בפרט. מומלץ להתייעץ עם רופא לפני שמחליטים איזו לעבור, מתי והיכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *