תפריט סגור

דם טבורי – כל מה שרציתם לדעת

כאשר הרופא מנתק את התינוק מאימו, קרי חותך את חבל הטבור, הרי שנשאר לא מעט דם הן בשלייה והן בחבל עצמו. דם זה מכיל כמות עצומה של תאי גזע שטרם עברו תהליכי מיון, כפי שהם עוברים אצל אנשים בוגרים. מדובר על דם שמכיל כמות גדולה של תאי דם אדומים, לבנים וטסיות.

דם טבורי יכול לשמש אותנו לטיפול במחלות שונות, הן מחלות דם, הן מחלות במערכת החיסונית, וכן במחלות נוספות, כולל סרטן. לכן החל משנות השמונים, נהוג להציע להורים לשמר את הדם הטבורי של ילדיהם, בין אם זה בשביל שהם יוכלו להשתמש בו בעתיד, אם יהיה צורך בכך, ובין אם זה על מנת לתרום אותו לחולים אחרים. מעבר לכך, הדם משמש לצורכי מחקר (במידה וההורים מסכימים), על מנת למצוא כלים ותרופות לטיפול במחלות דם או מחלות אחר.

חשוב להדגיש, שארגונים אמריקאיים ובראש האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, ממליצה למשפחות שיש בהן היסטוריה של מחלות קשות, שימור דם טבורי, מאחר וסיכוי רב שהם יוכלו לעשות בו שימוש לצורך טיפול. כמו כן, מאחר ומדובר בדם בעל מבנה ייחודי, הרי שיש בו פוטנציאל עצום של תאי גזע, שאנחנו לא יכולים ליהנות ממנו בצורה אחרת.

כיצד מתבצע התהליך בפועל

זוג שעומד ללדת, יכול לקבל החלטה עד הרגע האחרון, עד הרבע בו האישה נכנסת לחדר הלידה, האם לשמר את הדם הטבורי של ילדיהם. במידה והם מחליטים לעשות כך, הרי שעליהם לפנות אל הבנק איתו הם רוצים לעבוד. הבנק יספק להם ערכה מיוחדת, כאשר הצוות בחדר הלידה יודע כיצד לפעול על מנת לאסוף את הדם הטבורי אחרי הלידה. הצוות ידע לקחת את הדם מהשלייה ומחבל הטבור, כל זה מבלי שהתינוק או האם ירגישו בכך. הדם ייאסף אל הערכה, ושליח מטעם הבנק ייאסוף אותו על מנת להעביר אותו לשימור. תהליך השימור יתבצע במיכלי קירור מיוחדים. חשוב להדגיש, לפני שמתבצע תהליך האיסוף, יש לבצע זיהוי של האם על פי תעודת זהות, על מנת לוודא שאכן הדם של תינוקה נאסף לערכה שלה ולא לערכה אחרת.

הדם יישמר אצל בנק טבורי על פי ההסכם בין המשפחה לבנק. הם יכולים לשלם עבור תהליך השימור, מחיר חודשי והם יכולים לשלם מראש עבור אחסון ושימור למספר שנים. הכל כמובן תלוי בתנאים שמציע הבנק ובהסכם שהם מחליטים לעשות איתו. כאן המקום לציין, שרק ארבעים אחוז מהדם שנאסף אכן נשמר בסופו של דבר. הסיבות לכך, שלעיתים הוא איננו מתאים או שתהליך האיסוף לא היה מדויק. במידה ומדובר במנות דם שאינן ניתנות לשמירה, הרי שהמשפחה תקבל את כספה בחזרה.

כאמור, אין זו חובה להחליט חודשים או שבועות מראש, האם ברצונם של ההורים לשמר את הדם של התינוק. הם יכולים לקבל החלטה גם ברגע האחרון. אז עליהם ליצור קשר באופן מיידי עם המוקד של הבנק, והם ידאגו לשלוח שליח עם ערכה אליה ייאסף הדם.

עם אילו בנקים ניתן לעבוד

בישראל פועלים מספר בנקים לשימור דם טבורי. בין היתר פועלים בנקים פרטיים שעובדים עם בתי חולים ספציפית, כמו למשל, טבורית שעובד עם בית חולים שיבא, תא לחיים שעובד עם מרכזים רפואיים הדסה, קריוסל שעובד עם בית חולים איכילוב. לצידם אנחנו יכולים למצוא בנק טבורי ציבורי שעובד עם בתי חולים שונים בארץ ומופעל על ידי מד"א במטרה להציע פתרונות לחולים וכן משמש לצורכי מחקר.