תפריט סגור

מה זה דם טבורי?

מה זה דם טבורי

מי שקורא מגזינים רפואיים, מדורי רפואה בעיתונות היומית או באתרי אינטרנט, נחשף בוודאי לא פעם למונח "דם טבורי" ולכל המשמעויות שלו. בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות חשיפה הולכת וגובר לנושא זה, הן בעקבות התפתחויות שונות שקשורות למחקר בתחום והן בעקבות העובדה שנפתחו בישראל מגוון בנקים שעוסקים בשימור דם טבורי.

דם טבורי, כפי שאנחנו יכול להסיק מהשם, הוא דם שמקורו בחבל הטבור של היילוד. הרעיון הוא, שבעת הלידה הרופאים לוקחים דגימה מהשלייה לפני החיתוך של חבל הטבור, ומעבירים אותו במזרק אל ערכה סטרילית אשר מועברת אל הבנק באמצעות מיכל מיוחד, וכך ניתן לבצע בדיקות ומחקרים שונים על הדם.

כמובן שכל התהליך מתבצע בהסכמה מלאה של ההורים, בין אם הם מספקים אותה זמן רב לפני הלידה ובין אם הם מחליטים לשמר את הדם הטבורי של ילדיהם ברגע האחרון, לפני שהם נכנסים אל חדר הלידה. צריך להדגיש, הצוות בחדר הלידה אמור להיות מודע לתהליך וכמובן הוא יודע כיצד לבצע אותו.

לשם מה משמש דם טבורי ולמה שומרים עליו?

במהלך השנים התברר שדם טבורי מכיל תאי גזע בעזרתם אפשר לבצע טיפולים שונים באנשים שיש להם בעיות במערכת החיסון, בעיות של אנמיה, סרטן הדם ומחלות אחרות. מאחר וכל הזמן מתקיימים ניסיונות למצוא פתרונות לבעיות שונות שאנחנו מתמודדים איתן, אז עם הזמן, החלו לבצע מחקרים שגילו, שגם שימוש בדם טבורי יכול לעזור למרפא ולטיפול במחלות שונות.

בין היתר, הדם הטבורי יכול לשמש לצורך טיפול ביילוד עצמו אם יחלה במחלות דם וכן עבור בני משפחתו, במידה ואחד מהם חולה או יחלה במחלה כזו.

לא מדובר בתהליך מורכב עבור האם והתינוק, למעשה הם כלל לא מרגישים אותו, מדובר על תהליך של זריקה בעזרתה אוספים את הדם מחבל הטבור וכן נוטלים דגימת דם מהאם. התינוק לא מרגיש כלום וכמובן שהוא איננו נמצא בסיכון.

מה שכן, חשוב להדגיש, למרות שמצליחים לאסוף כמויות גדולות של דם טבורי, עדיין תהליך המחקר בתחום הוא בעיצומו, כלומר, זה שאנחנו אוספים דם טבורי ומשמרים אותו, לא אומר שמצאנו פתרון לכל בעיה, אך כעת יש למומחים בתחום לא מעט חומר לעבוד איתו, מתוך תקווה שעם הזמן ימצאו עוד ועוד פתרונות לבעיות רפואיות שונות.