תפריט סגור

שימור דם טבורי – כיצד עושים זאת?

שימור דם טבורי

 

 

הורים רבים מחליטים לשמור היום על דם טבורי של תינוקם. יש כאלה שמחליטים על כך מבעוד מועד, זמן רב לפני הלידה ועל כן הם עושים את כל התהליך הרבה לפני התאריך המיועד, אך ישנם הורים שמחליטים על כך לפני שהם נכנסים לחדר הלידה, בשנייה האחרונה וזה בסדר גמור, שכן גם אז ניתן להחליט על שימור דם טבורי ואכן אפשר לבצע זאת.

לפני שנסביר כיצד מתבצע תהליך שימור דם טבורי, חשוב לציין שרצוי מאוד שההורים ילמדו את חשיבות הנושא בטרם יקבלו החלטה האם לשמר את הדם הטבורי של ילדיהם או לא, וכן חשוב שיסכמו עם בנק טבורי אצלו הם מעוניינים לבצע את השימור.

כיצד מתבצע תהליך השימור?

בשלב הראשון ההורים יקבלו ערכה מיוחדת בתוכה אמורים לשמור את הדם. את הערכה יש לשמור בטמפרטורת החדר ולא לשכוח להביא אותה לחדר הלידה. אם ההורים החליטו רק ברגע האחרון לבצע שימור, אז יהיה מי שיספק להם את הערכה בחדר הלידה עצמו.

ביום הלידה, כאשר נכנסים לחדר, על ההורים לעדכן את הצוות הרפואי שבכוונתם לבצע שימור דם טבורי. הצוות אמור להיות מתורגל במצבים כאלה, ועל כן ברגע שחותכים את חבל הטבור הוא אמור לדעת כיצד לאסוף את הדם אל תוך הערכה.

צריך להדגיש, על הצוות הרפואי לבצע וידוא של זהות היולדת על מנת שלא יווצר מצב, שבטעות הדם הטבורי של התינוק, ייכנס לערכה של יולדת אחרת. תהליך האיסוף של הדם הוא מאוד קצר, היולדת והתינוק לא ירגישו בו. התהליך מתבצע באמצעות זריקה אשר תעביר את הדם מהשלייה אל שקית סטרילית בו יישמר הדם.

בשלב הבא יש להודיע למוקד של הבנק, שהלידה התבצע והערכה מוכנה, אז הבנק ישלח שליח אל המקום בו הערכה נמצאת והוא יאסוף אותה במיכל מיוחד אל מרכז השימור של הבנק. צוות מקצועי יבחן תקינות הדם, ייעבד את המנה, ולאחר מכן יתבצע תהליך שלם שמטרתו לאפשר לצוות המעבדה לעבוד עם הדם, לחקור ולנתח אותו, לבצע בדיקות על מנת שיהיה ניתן להשתמש בו.