תפריט סגור

תרומת דם טבורי – למי תורמים את הדם הטבורי וכיצד זה מבוצע?

הורים אשר עומדים בפני לידה, מקבלים לא פעם הצעות, בין אם זה מהצוות הרפואי שעובד במקום ובין אם זה מגורמים שקשורים לבנקים של דם טבורי, לתרום את הדם הטבורי של העובר אחרי הלידה, עבור צרכים שונים. ישנם הורים שלא תמיד מבינים לשם מה זה נועד, מה בדיוק עליהם לעשות ולמה זה נכון, במקרים רבים, לתרום דם טבורי.

על מנת להבין את המשמעות של תרומת דם טבורי, חשוב להבין מה זה בכלל, מאיפה הוא מגיע ובאיזה שלב אפשר לקחת אותו על מנת שיהיה ניתן להעביר אותו אל בנק הדם הטבורי. לפני שנציג את הנקודות השונות בהקשר זה, חשוב להדגיש כאן, בלא מעט בתי חולים יש סניפים של בנק דם טבורי וכן אפשר למצוא בנקים פרטיים של חברות שונות שעוסקות בנושא וניתן, לתרום גם אצלן את הדם.

מה זה דם טבורי

בשביל לענות על השאלה, מה זה דם טבורי? צריך להבין מאיפה הוא מגיע. ברגע שמנתקים את התינוק מחבל הטבור, אז נותר דם בשלייה וכן על החבל עצמו. זו דם טבורי.

דם זה, מכיל תאים אדומים, לבנים, טסיות ופלזמה. כמו כן, הוא עשיר מאוד בתאי אב של מערכות דם ודומה במובנים רבים למח עצם. לתאים אלה יש יכולת להתפתח ולסוגים מגוונים של תאי דם.

אותם תאים, אפשר להשתמש בהם בצורות שונות, בין אם זה תאי אדומים שמובילים חמצן, בין אם זה תאי דם לבנים שמגנים על המערכת החיסונית, והטסיות אשר עוזרות לקרישת הדם, עצירת הדימום. על כן, יש להם משמעות רבה בתפקוד הגוף ומן הסתם, יש לדם משמעות רבה בטיפולים רפואיים שונים.

למה משמש דם טבורי ומה החשיבות של התרומה שלו

דם טבורי משמש למעשה למגוון רחב של מחקרים אשר ניתן לבצע, וכן הוא יכול לעזור לאנשים שמתמודדים עם מחלות דם, מחלות שקשורות למערכת החיסון ועוד. צריך להבין, אנחנו זקוקים כל הזמן למנות דם, טבורי ובכלל, שכן באופן טבעי האוכלוסייה גדלה ויש צורך בכמה שיותר מנות, בין אם זה למחקר ובין אם זה לשימוש כזה או אחר.

תרומת של דם טבורי מתבצעת, אך ורק אחרי שהיולדת מסכימה לכך מראש, כמובן שהיא נדרשת לחתום על הצהרה שהיא מסכימה לאיסוף הדם ותרומתו. ברגע שמסיימים את הלידה, אחרי ניתוק חבל הטבור ולפני היציאה של השלייה, הדם ייאסף בערכה מיוחדת וסטרילית, על ידי איש מקצוע שהוכשר באיסוף דם טבורי והערכה תועבר לבנק הדם או למקום אליו סוכם להעביר אותו. בין אם מדובר בבנק דם טבורי ציבורי או פרטי.

חשוב להדגיש, אין שום סכנה ליולדת או לעובר בתהליך. הוא מתנהל בצורה מסודרת, נקייה, זה לא כרוך בכאב או בכל דבר אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *