תפריט סגור

5 בנקי דם טבורי מובילים 2019

בנק דם טבורי

אחת ההחלטות שהורים אשר עומדים ללדת צריכים לקבל היא, האם לתרום את דם חבל הטבור של תינוקם ואם כן, האם לעשות את זה לבנק דם טבורי ציבורי או פרטי. מדובר בהחלטה חופשית שלהם, והם זכאים שלא להסכים לכך.

דם טבורי, כידוע, הוא מה שנותר בכלי הדם של השלייה ובחלקו של חבל הטבור אשר מחובר אליה. הדם מכיל תאים אדומים, לבנים, טסיות ופלזמה ועשיר בתאי אב של מערכות הדם, כפי שיש במח עצם. המשמעות של דם זה היא רבה, שכן הוא מספק לנו תאי גזע וניתן להשתמש בו לצורך טיפולים והשתלות בקרב אנשים אשר חולים במחלות דם ומחלות שונות במערכות החיסון. על כן המשמעות הרבה של דם טבורי ולכן גם יש ניסיון מתמיד לעודד שימור ותרומות של דם זה, החל מסוף שנות השמונים, אז התחילו לבצע השתלות בתחום (ועוד בהצלחה רבה).

בישראל פועלים מספר בנקים של דם טבורי, הן פרטיים והן ציבוריים. כל בנק כזה, משמר את הדם ברמה הגבוהה ביותר, ואפשר להשתמש בו הן עבור היילוד עצמו, הן עבור בני משפחתו במידה ויש צורך בכך והן עבור אנשים אחרים שזקוקים לכך, זאת במידה וההורים חותמים על מסמך הסכמה שהם מתירים תרומה שכזו. צריך לומר, רק ארבעים אחוז מהמנות הנאספות נמצאות מתאימות לשימור, מסיבות שונות, ואלה מוקפאות לטווח ארוך בבנק הדם הטבורי, במיכלי הקפאה בטמפרטורה של 196- צלסיוס. מלבד התרומות, הרי שהדם משמש גם לצורכי מחקר.

אילו בנקים פועלים בישראל

כאמור, בישראל אנחנו יכולים למצוא שורה של בנקים של דם טבורי, חלקם פועלים באופן ציבורי ונמצאים בבתי חולים שונים וכן תחת מד"א. אחרים נמצאים תחת הגדרה של בנקים פרטיים ועובדים בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים.

תא לחיים – בנק טבורי שעובד בשיתוף פעולה עם מרכזי הדסה וחברת הביטוח הראל. הוא מאפשר למשפחות לשמר את הדם הטבורי של ילדיהם בעלות מסוימת על פי הצורך, כך שאם הם יידרשו, הרי שיוכלו להשתמש בו. טלפון – 1-700-700-577.

טבורית – בנק פרטי שעובד בשיתוף פעולה עם בית חולים שיבא. גם הוא מציע כאמור אפשרות לשמר את הדם בעלות מסוימת. בדומה לתא לחיים, מדובר בבנק פרטי שעובד עם חברות ביטוח וכן עם קופות חולים ספציפיות. טלפון – 1-700-500-117

בנק דם חבל הטבור – מדובר בבנק שעובד בשיתוף פעולה עם טבורית ועם בית חולים תל השומר. מה שאומר, שיש להורים אשר יולדים בבית חולים זה, אפשרות לבחור ביניהם. טלפון – 1-700-500-117.

קריוסל  – בנק דם טבורי פרטי שעובד בשיתוף פעולה עם בית חולים איכילוב. טלפון – 09-9519595.

כאמור, מלבד כל הבנקים הנ"ל, הרי שיש גם מגן דוד אדום שמחזיק בנק טבורי ציבורי, הוא נוהג לאסוף תרומות של דם מבתי חולים שונים, כגון, וולפסון בחולון, בית חולים ליס בסורסקי, המרכז הרפואי הגליל העליון בנהריה וכן דרך המרכז הרפואי הדסה עין כרם, שם ממוקם הבנק.